Kızlık Zarı Dikimi İstanbul

  Kızlık zarı dikimi İstanbul, kızlık zarının onarılması ve gelecekteki bir cinsel ilişki sırasında yeniden kanayabilmesi amacıyla yapılan, minimal girişimsel bir uygulamadır. Kızlık zarı, vajina girişinde yer alan ve isminden de anlaşılacağı üzere ince bir zarı andıran dokudur. Bu dokunun biyolojik olarak fazla bir görevi yoktur. İnsan anatomisi ve tıp bilimi üzerine çalışan uzmanlar, bu dokunun görevinin, çevredeki patojenleri (zararlı mikroorganizmaları) önemli dişi üreme sistemi organlarından uzak tutmak olduğunu düşünmektedir. 

  Kızlık zarı, genellikle bireyin girdiği ilk cinsel ilişki sırasında yırtılır. Buna bağlı olarak da kanama ve hafif bir ağrı hissedilir. Ancak kızlık zarlarının, her bireyde farklı bir yapıya sahip olabileceğini ve bazen cinsel ilişki olmadan da yırtılabileceğini unutmamak gerekir. Kızlık zarı dikimi, zarar görmüş olan zarın onarılması ve yeniden bütünlük kazanması amacıyla yapılır. Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı dikimi ne kadar sürer?’’, ‘’Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?’’, ‘’Kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ ve ‘’Kızlık zarı dikimi sonrası adet düzensizliği olur mu?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul kızlık zarı dikimi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

  Kızlık zarı dikimi, yırtılan kızlık zarının özel cerrahi teknikler kullanılarak onarılması amacıyla yapılan uygulamadır. Kızlık zarı dikiminin iki türü vardır. Bunlar kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimidir. Geçici kızlık zarı dikimi, kızlık zarının belli bir süre boyunca bütünlüğünü koruması için yapılır. Bu süre genellikle 1 hafta ile sınırlıdır. Bu süre dolduğunda kızlık zarının bütünlüğü bozulabilir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise hymen, operasyon sonrasında elde ettiği bütünlüklü yapıyı aylar ve hatta yıllar boyunca koruyabilir. Yine de operasyondan sonra hastanın birkaç defa kontrol muayenesine gelmesi gerekebilir. Kızlık zarı dikimi tıp dilinde hymenoplasti olarak isimlendirilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Neden Yapılır?

  Kızlık zarları, pek çok farklı etmenden yırtılabilirler. Bu etmenler arasında elbette cinsel ilişki de yer alır. Ancak bazen kazalar, yaralanmalar, cerrahi operasyonlar, genital bölgedeki basınç değişimleri ve sportif aktiviteler sırasında da kızlık zarı yırtılabilir. Bireyler, bazı toplumlarda bu gibi nedenlerden çeşitli sorunlar yaşayabilirler. Bu sorunlardan kaçınmak için de kızlık zarlarını diktirmek isteyebilirler.

  Kızlık Zarı Yırtılması Nasıl Anlaşılır?

  Kızlık zarı yırtıldığında genellikle hafif bir ağrı ve lekelenme tarzı hafif bir kanama görülür. Ancak ağrının ve kanamanın şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Bazı bireylerde hiç ağrı veya kanama görülmeyebilir. Bu son derece doğaldır. Çünkü daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi kızlık zarının yapısı kişiden kişiye değişebilmektedir. Bazı bireylerin kızlık zarlarının üzerinde çok az kılcal damar bulunabilir. Bu da fark edilemeyecek kadar az miktarda kanamaya yol açabilir. Kızlık zarının bütünlüğü hakkında kesin olarak bilgi almak isteyen bireyler kızlık zarı muayenesi yaptırabilirler.

  Kızlık Zarı Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

  Kızlık zarı yırtıldığında deneyimlenen belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Aynı şekilde kızlık zarının yırtılmasına neden olan aktivitede bu değişikliklere neden olabilir. Cinsel ilişki ile yırtılan kızlık zarları, genellikle hafif bir kanamaya ve ağrıya yol açarlar. Ancak daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi ağrının ve kanamanın şiddeti, bazı kişilerde daha az bazı kişilerde ise daha fazla olabilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Kimlere Yapılır?

  Kızlık zarı dikimi 18 yaşını doldurmuş olan bireylere yapılır. 18 yaşından küçük olan bireylere kızlık zarı dikimi gibi estetik temelli operasyonlar önerilmemektedir. Aynı şekilde eğer bireyin genital bölgesinde aktif bir enfeksiyon veya açık bir yara varsa kızlık zarı dikiminin iyileşme sürecinden sonra yapılması tavsiye edilir.

  Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

  Herhangi bir kişinin, bireyin daha önce kızlık zarı dikimi yaptırdığını anlaması mümkün değildir. Çünkü bu dişi üreme sistemi hakkında bilgi sahibi olmayı ve bölgedeki dokuları iyi tanımayı gerektirir. Bununla birlikte eğer henüz iyileşme süreci tamamlanmamışsa bir kadın doğum doktoru, bireyin kızlık zarı dikimi yaptırdığını anlayabilir. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra ise kadın doğum doktorları dahi bireyin kızlık zarı dikimi yaptırıp yaptırmadığını anlayamaz.

  Kızlık Zarı Dikimi Kayıtlara Geçer Mi?

  Kızlık zarı dikimi kayıtlara geçer ama bu kayıtlar, diğer tüm tıbbi kayıtlar gibi bireyin kendisi hariç kimse ile paylaşılmaz. Bireyin aile üyeleri dahi bu kayıtlara ulaşamazlar.

  Kızlık Zarı Dikimi Ağrılı Mı?

  Kızlık zarı dikimi sırasında hasta ağrı hissi duymaz. Bu operasyon öncesinde hastanın ağrı hissi duymasını önlemek için özel anestezi uygulamalarına başvurulur. Böylece kızlık zarı dikimi süreci hasta için ağrısız ve konforlu geçer.

  Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

  Kızlık zarı dikimi süresi, uygulama sırasında kullanılan tekniklere ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir. Bu operasyon genellikle 15 ila 20 dakika içerisinde tamamlanır. Bazen 30 dakikaya kadar uzaması mümkündür.

  Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı dikimi sırasında ilk olarak hastanın genital bölgesine lokal anestezi işlemi uygulanır. Daha sonra ise flep tekniği kullanılarak kızlık zarı onarılır ve yeniden bütünlük kazanması sağlanır. Hasta operasyon sırasında ağrı hissi duymaz ve tüm işlemler kısa bir süre içerisinde tamamlanmış olur.

  Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kızlık zarı dikimi yaptıran bir birey, uygulama tamamlandıktan sonra yarım saat kadar klinikte dinlenmelidir. Sonrasında ise evine dönebilir. Bu süreçte genital bölgesini zorlayacak hareketler yapmamalı, bir gün duş almamalı ve mümkünse operasyon gününün geri kalanını dinlenerek geçirmelidir.

  İstanbul Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2024

  İstanbul kızlık zarı dikimi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button