Kapalı Polip Ameliyatı İstanbul

  Kapalı polip ameliyatı İstanbul, rahimde meydana gelen ve rahim polipi olarak bilinen iyi huylu tümörlerin alınması amacıyla yapılan uygulamadır. Rahmin iç astarı, yani endometrium halk arasında rahim duvarı olarak da bilinen rahim katmanıdır. Bu katman, rahmin en önemli katmanlarından biridir. Çünkü olası gebelik durumlarında embriyo rahmin bu katmanına tutunur. Embriyonun kolay bir şekilde bölgeye tutunabilmesi için rahim duvarı, yumurtlama döneminde kalınlaşır. Eğer döllenme ve dolayısıyla da gebelik yoksa rahim duvarı yeniden incelir. İncelirken rahim duvarından ayrılan dokular kanama ile birlikte vajinadan atılır. 

  Her ay değişim geçiren rahim duvarında, bölgedeki dokuların fazla büyümesi, aşırı hücre bölünmesi gibi nedenlerden polip adı verilen zararlı kitleler ortaya çıkabilir. Bu kitleler rahim polipi veya endometrial polip olarak bilinirler. Günümüzde bu kitleleri görece kolay bir operasyon ile bölgeden almak mümkündür. Yazımızın devamını ‘’Kapalı polip ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Kapalı polip ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Kapalı polip ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ ve ‘’Kapalı polip ameliyatı tehlikeli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul kapalı polip ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Kapalı Polip Ameliyatı Nedir?

  Kapalı polip ameliyatı, rahim poliplerinin bölgeden alınması amacıyla histeroskopik yöntemler ile yapılan özel bir operasyondur. Bu operasyon sayesinde rahim polipleri ve yol açtıkları şikayetler tamamen ortadan kaldırılabilir. Kapalı polip ameliyatı, vajina içerisinden gerçekleştirilen bir operasyonla yapıldığı için karın bölgesine kesi atılmasına gerek kalmaz. Bu yönüyle oldukça avantajlı bir operasyondur.

  Kapalı Polip Ameliyatı Neden Yapılır?

  Kapalı polip ameliyatı, karın bölgesine herhangi bir kesi uygulamadan, rahimdeki poliplerin alınması amacıyla yapılır. Kapalı polip ameliyatı sayesinde, modern tıbbi işlemler öncülüğünde rahim polipleri bölgeden alınabilir. Böylece birey deneyimlediği şikayetlerden konforlu bir operasyon ile kurtulmuş olur.

  Rahim Polipi Nedir?

  Rahim polipi, tıp dilinde endometrial polip olarak bilinen, rahmin iç astarında ortaya çıkan zararlı bir kitledir. Bu kitle iyi huylu bir yapıya sahip olsa bile bireyin günlük yaşamını etkileyen olumsuz şikayetlere neden olabilir. Bu şikayetlerin şiddeti poliplerin sayısına, konumuna ve büyüklüğüne göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Eğer bireyin yaşam kalitesi rahim polipleri nedeniyle zarar görmüş ise kapalı polip ameliyatı olarak bilinen operasyona başvurulabilir.

  Rahim Polipi Neden Olur?

  Rahim poliplerinin ortaya çıkmasında, dişi üreme sisteminin işlevselliği için son derece önemli olan bazı hormonların etkisinin olduğu düşünülmektedir. Mesela adet dönemi öncesinde rahmin kalınlaşmasına neden olan östrojen hormonunun, rahim poliplerinin gelişim göstermesinde önemli bir rolü olabilmektedir. Bunun haricinde çeşitli çevresel ve genetik etmenlerin de rahim poliplerinin meydana gelmesinde payı olabilmektedir.

  Rahimde Polip Belirtileri Nelerdir?

  Rahimde polip belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Adet kanamalarının düzensiz meydana gelmesi, adet düzensizliği.
  • Adet kanaması miktarının normalden daha fazla olması.
  • Adet kanamalarının normalden daha uzun süre devam etmesi.
  • Cinsel birliktelikler sırasında ağrı hissi.
  • Gebe kalmakta zorluk çekmek, kısırlık sorunu yaşamak.
  • Kasık bölgesinde ağrı hissi.

  Rahimde polip belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Rahimde Polip Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Rahimde polip tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılır. Bazı durumlarda hastanın şikayetlerini sonlandırmak için medikal tedavilere de başvurulabilir. Mesela semptomatik tedavi kapsamında hastaya çeşitli ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Ancak kesin tedavi cerrahi uygulamalar ile yapılır.

  Kapalı Polip Ameliyatı Tehlikeli Mi?

  Kapalı polip ameliyatı tehlikeli bir operasyon değildir. Aksine bu operasyon, günümüzde gerçekleştirilen en modern kadın doğum uygulamalarından biriyle yapılmaktadır. Histeroskopik ameliyat olarak sınıflandırılan kapalı polip ameliyatının komplikasyonları son derece azıdır.

  Kapalı Polip Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kapalı polip ameliyatı genellikle 30 dakikada tamamlanmış olur. Operasyon nadiren de olsa 45 dakikaya kadar uzayabilir. Bu süre, operasyonun detaylarına ve kişiye özel hazırlanan ameliyat planlamasına göre değişiklik gösterebilmektedir.

  Kapalı Polip Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı polip ameliyatı, anestezi altında ve steril ameliyathane koşulları gözetilerek yapılır. Böylece komplikasyon riski ve ağrı hissi ortadan kaldırılmış olur. Operasyon sırasında histeroskopi cihazı ile, vajinadan rahime ulaşılır. Histeroskopi cihazından gelen anlık görüntüler ile poliplerin konumu tespit edilir ve polipler özel cerrahi araçlar ile bölgeden alınırlar. Böylece karın bölgesine kesi atılmadan ve karında dikiş izi kalmadan polipler alınmış olur. Kapalı polip ameliyatı sonrası hastalar genellikle aynı gün taburcu edilirler ve birkaç gün içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler.

  İstanbul Kapalı Polip Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul kapalı polip ameliyatı fiyatları, ameliyatın kapsamına ve benzer detaylara göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button