Doğal Doğum İstanbul

  Doğal doğum İstanbul, anne karnında gelişimini tamamlamış olan bebeğin, vajinal yoldan dünyaya gelebilmesi amacıyla yapılan doğum uygulamasıdır. Kadın bedeni, gebeliğin ve doğumun, doğal ve tamamen biyolojik yollardan gerçekleşmesine olanak sağlayan bir yapıya sahiptir. Kadınlar herhangi bir ilaç uygulaması, cerrahi işlem veya tıbbi müdahale olmadan bebeklerini dünyaya getirebilirler. Ancak bu süreç, hastane ortamında gerçekleştiğinde hem bebek için hem de anne adayı için çok daha güvenli bir deneyim haline gelir. Doğal doğum ile amaçlanan da budur. 

  Doğal doğum zorunlu olmayan tıbbi işlemlere başvurulmadan, tamamen anne adayının biyolojik mekanizmaları yardımı ile gerçekleşir. Konu üzerine araştırma yapmış olan pek çok uzman, bu doğum şeklinin birçok yönü ile benzer uygulamalara kıyasla daha faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Kadın doğum hekimleri tarafından yönetilen doğal doğum süreci, tamamen kişiye özel olarak planlanır ve hastane ortamında güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Yazımızın devamında ‘’Doğal doğum nasıl yapılır?’’, ‘’Doğal doğum ne kadar sürer?’’, ‘’Doğal doğumun faydaları nelerdir?’’ ve ‘’Doğal doğumun avantajları nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul doğal doğum hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Doğal Doğum Nedir?

  Doğal doğum, doğumun vajinal yoldan, zorunlu olmayan herhangi bir tıbbi işleme başvurulmadan gerçekleşmesi ile mümkün olan doğum şeklidir. Doğal doğum, aslında bir normal doğum şeklidir. Bununla birlikte, normal doğumda bazen sancıların daha çabuk başlayabilmesi için suni sancı ilacı verilir. Ancak doğal doğumda, bu gibi zorunlu olmayan işlemlere başvurulmaz. Doğumun doğal bir şekilde, kendiliğinden başlaması beklenir. Böylece anne adayının bedeni, kendi doğal mekanizmaları yardımı ile doğumu başlatır, sürdürür ve sonlandırır. Doğal doğum bir kadın doğum doktorunun ve profesyonel bir sağlık ekibinin gözetiminde gerçekleşir. Böylece doğum sırasında gerekli olabilecek tüm işlemler için hazır olarak beklenir. Yani gerek duyulduğunda tüm cerrahi ve medikal uygulamalar, anne adayının ve bebeğin sağlığını korumak için gerçekleştirilebilir.

  Doğal Doğum Neden Yapılır?

  Doğal doğum, gerekli olmayan herhangi bir medikal ve cerrahi işleme başvurmadan, bebeğin doğal bir şekilde dünyaya gelebilmesi için yapılır. Bu uygulamanın son derece faydalı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden de uzmanlar tıbbi olarak mümkünse anne adaylarına, vajinal doğum yani normal doğum veya doğal doğum olarak bilinen doğum uygulamasını tercih etmelerini tavsiye ederler.

  Doğal Doğumun Faydaları Nelerdir?

  Doğal doğumun faydaları arasında şunlar yer alır:

  • Anne doğumdan hemen sonra bebeğini emzirebilir.
  • Anne ile bebek arasındaki bağ için faydalıdır.
  • Annenin bedeni doğum yaptığının farkında olur, doğum sırasında salgılanan bazı hormonlar sayesinde süt üretimi çok daha verimli bir şekilde gerçekleşir.
  • Komplikasyon riski çok daha düşüktür.

  Doğal doğumun faydaları bu şekilde sıralanabilir.

  Doğal Doğumun Avantajları Nelerdir?

  Doğal doğumun avantajları arasında şunlar yer alır:

  • Anne çok daha hızlı bir şekilde iyileşir.
  • Doğum sonrası ağrılar çok daha azdır.
  • Enfeksiyon riski düşüktür.
  • Ameliyata bağlı komplikasyonlar deneyimlenmez.
  • Hemen taburcu olunabilir, günlerce hastanede kalınmasına gerek duyulmaz.
  • İyileşme sürecinde ortaya çıkabilecek ağrı ve zorluklar çok daha azdır.

  Doğal doğum, sezaryen doğum uygulamasına kıyasla bu gibi avantajlara sahiptir.

  Doğal Doğum Ne Zaman Başlar?

  Doğal doğum, gebelik sürecinin 38. ila 40. haftaları arasında gerçekleşir. Bu süreçte gerçekleşen doğumlar normal kabul edilir. Eğer doğum bahsi geçen tarihten daha erken gerçekleşirse erken doğum, daha geç gerçekleşirse de geç doğum olarak isimlendirilir. Bazı durumlarda, sağlık açısından herhangi bir sorun olmasa bile doğum ideal kabul edilenden bir süre önce veya bir süre sonra gerçekleşebilir.

  Doğal Doğum Ne Kadar Sürer?

  İlk defa doğum yapacak olan anne adaylarının normal yani doğal doğumları genellikle 5 ila 7 saat kadar sürer. Ancak bazı durumlarda ilk doğumun süresi 13 ila 16 saate kadar da uzayabilir. Bu herhangi bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez. İkinci veya üçüncü doğumlarda ise bu süre çok daha kısadır. Rahim ağzı çok daha hızlı bir şekilde genişler ve dolayısıyla da doğum daha hızlı bir şekilde tamamlanır.

  Doğal Doğum Nasıl Olur?

  Doğal doğum, bir kadın doğum doktorunun öncülüğünde, profesyonel bir doğum ekibiyle gerçekleştirilir. Bu süreçte anne adayı, doğumun tüm aşamalarında desteklenir ve yönlendirilir. Doğal doğum sırasında anne ve bebeğin sağlığını korumak için gerekli olmayan hiçbir tıbbi işlem gerçekleştirilmez. Ancak doktor ve doğum ekibi, acilen gerekli olabilecek tüm işlemler için hazır olarak beklerler. Uygulama sırasında doğal olarak başlayan sancılar sayesinde rahim ağzı genişler, bebek doğum kanalına girer ve doğum gerçekleşir. Doğumdan sonra bebeğin kontrolleri yapılır yapılmaz emzirme gerçekleştirilebilir.

  İstanbul Doğal Doğum Fiyatları 2024

  İstanbul doğal doğum fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button