Yumurtalık Kisti Tedavisi İstanbul

  Yumurtalık kisti tedavisi İstanbul, yumurtalık kistleri nedeniyle ortaya çıkan belirtileri gidermek, yumurtalık kistlerini almak ve yeni yumurtalık kistlerinin oluşmasını önlemek amacıyla yapılan tedavidir. Kadınlarda, rahmin iki yanında da birer tane olmak üzere iki adet yumurtalık bulunmaktadır. Bu yumurtalıklar, içlerinde henüz olgunlaşmamış yüz binlerce yumurta hücresi barındırırlar. Bahsi geçen olgunlaşmamış yumurta hücreleri, zaman içerisinde hormonların etkisi ile olgunlaşır ve döllenmeye hazır hale gelirler. Ancak bazı durumlarda hormonlarla ilgili sorunlar ve benzer etmenler, olgunlaşan yumurta hücrelerinin çatlamasını zorlaştırabilir. 

  Çatlamayan yumurta kesecikleri, aylar içerisinde kistleşebilir ve yumurtalık kistlerinin oluşumuna neden olabilirler. Bu kistler çoğu zaman iyi huylu bir yapıya sahiptir, yani kanserli yapılar değillerdir. Yine de yol açtıkları şikayetler ve tehlikeler nedeniyle tedavi edilmeleri gerekli olabilir. Yazımızın devamında ‘’Yumurtalık kisti tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Yumurtalık kisti tedavisi sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’, ‘’Yumurtalık kisti tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Yumurtalık kisti tedavisi bitkisel olarak yapılabilir mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul yumurtalık kisti tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kisti, yumurtalıklarda gelişim gösteren yumurta keseciklerinin, olgunlaştıktan sonra ideal bir şekilde çatlayamaması sonucu meydana gelen, içi sıvı ve vücut dokuları ile dolu olan bir kitledir. Yumurtalık kistleri genel olarak iyi huylu kitlelerdir. Nadiren de olsa kanserli bir yapıya sahip olabilirler. Yumurtalık kistleri, bulundukları bölgeye, sayılarına ve hormon salgılama durumlarına göre kadınlarda ciddi şikayetlere neden olabilirler. Bu şikayetler adet kanamaları ile ilgili olabilir ve hatta bazı durumlarda kadınların gebe kalmalarını güçleştirerek fiilen kısırlık sorununa yol açabilirler. Eğer bu gibi şikayetler deneyimleniyorsa yumurtalık kistlerinin tedavi edilmesi, gerektiği durumlarda ise cerrahi operasyonlar ile bulundukları bölgeden alınması gerekir.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalık kisti nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Östrojen ve progesteron hormonunun dengesinde meydana gelen sorunlar, hormon dengesizliği.
  • Genetik temelli problemler ve ailevi yatkınlık.
  • Gelişim bozuklukları.
  • Yumurtlama bozuklukları.
  • Yumurtalıkların yapısı ile ilgili sorunlar.
  • Hormon içerikli ilaç kullanımı.
  • Yağ bezlerinde fonksiyon bozukluğu.

  Yumurtalık kisti nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kisti belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Karın ve kasık bölgesinde ağrı hissi.
  • Anormal, sık sık tekrarlayan bel ağrıları.
  • Karın bölgesinde şişlik hissi.
  • Kasık bölgesinde kitle hissedilmesi.
  • Adet düzensizliği.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissi duymak.
  • Gebe kalmakta güçlük çekmek.
  • Meme ağrısı ve meme hassasiyeti.

  Yumurtalık kisti belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Yumurtalık Kisti Tehlikeli Mi?

  Yumurtalık kistleri genel olarak tehlikeli kitleler değildirler. Bununla birlikte, yol açtıkları belirtiler nedeniyle bireyin yaşamını zorlaştırabilir, cinsel hayatıyla, doğurganlığı ile ve günlük hayatı ile ilgili sorunlara neden olabilirler. Eğer bu sorunlar hissedilir düzeye ulaşmışsa kadınlara, en yakın zamanda bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeleri tavsiye edilir. Böylece yumurtalık kistleri tedavi edilebilir.

  Yumurtalık Kisti Kanser Mi?

  Yumurtalık kistleri kanserli yapılar değillerdir. Yani yumurtalık kistleri genellikle iyi huylu bir yapıya sahiptirler. Bununla birlikte nadiren de olsa yumurtalık kistleri kanserli yani kötü huylu bir yapıya sahip olabilirler. Bu yüzden düzenli olarak doktor muayeneleri ile kontrol edilmeleri gerekir.

  Yumurtalık Kisti Kısırlık Yapar Mı?

  Yumurtalık kistleri kısırlık yapabilir. Aynı şekilde yumurtalık kistlerinin oluşumuna neden olan yapısal bozukluklar, yumurtlama problemleri ve hormonal bozukluklar da gebe kalmayı güçleştirebilir.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Bitkisel Olarak Yapılabilir Mi?

  Yumurtalık kisti tedavisi bitkisel olarak yapılamaz. Yumurtalık kistlerinin, bitkisel kürlerle veya benzer alternatif uygulamalar ile ortadan kaldırılması mümkün değildir. Hatta bitkisel içerikli ‘’ilaçlar’’ bazı bireylerde tehlikeli alerjik reaksiyonlara yol açabilirler. Anafilaktik şok gibi solunum yolunu kapayan bir reaksiyona neden olup bireyin yaşamının tehlikeye girmesine bile sebep olabilirler.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Yumurtalık kisti tedavisi genellikle 1 saat içerisinde tamamlanan cerrahi operasyonlar ile yapılır. Bu operasyonlar çoğu zaman 1 saat içerisinde tamamlanmış olurlar. Ancak bahsi geçen süre, operasyonun türüne ve operasyon için tercih edilen anestezi uygulamasına göre değişiklik gösterebilir.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Yumurtalık kisti tedavisi kapsamında, yumurtalıklarda bulunan kistler özel uygulamalar ile düzenli olarak kontrol edilebilir. Bazı hastalara, şikayetlerini gidermek için çeşitli ilaçlar reçete edilebilir. Ancak yumurtalık kisti tedavisi genel olarak cerrahi tedavi ile gerçekleştirilmektedir. Bu tedavi hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

  İstanbul Yumurtalık Kisti Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul yumurtalık kisti tedavisi fiyatları, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button