Sezaryen Doğum İstanbul

  Sezaryen doğum İstanbul, normal doğumun riskli olduğu, önerilmediği veya tercih edilmediği durumlarda bebeğin dünyaya gelmesi amacıyla yapılan; cerrahi ve anestezi içeren bir uygulamadır. Kadın bedeni normalde, doğumu kendi biyolojik fonksiyonları yardımı ile gerçekleştirme yetisine sahiptir. Vajinal doğum, normal doğum veya doğal doğum olarak bilinen bu doğum şekli; bazen çeşitli sağlık riskleri nedeni ile uygun görülmeyebilir. Bazı durumlarda ise anne adayları, normal doğum sırasında deneyimleyecekleri zorluklar ve ağrı hissi gibi nedenlerden vajinal doğum yapmak istemeyebilirler. Bu durumda, gelişimini tamamlamış olan bebeğin güvenli bir şekilde dünyaya gelebilmesi için bir dizi cerrahi işlem ve anestezi uygulaması ile yapılan sezaryen ameliyatına başvurulur. Bu operasyon, aynı doğal doğum veya normal doğum gibi tamamen anne adayının ve bebeğin sağlık durumuna özel olarak planlanır. Böylece doğum olayı güvenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir. Yazımızın devamında ‘’Sezaryen doğum ne kadar sürer?’’, ‘’Sezaryen doğum ne zaman yapılır?’’, ‘’Sezaryen ameliyatı ağrılı mı?’’ ve ‘’Sezaryen ameliyatı tehlikeli mi?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul sezaryen doğum hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Sezaryen Doğum Nedir?

  Sezaryen doğum, anne karnında gelişimini tamamlamış olan bebeğin, cerrahi yoldan dünyaya gelebilmesi amacıyla yapılan, özel bir operasyondur. Sezaryen doğum, genellikle vajinal doğumun önerilmediği ve riskli olduğu durumlarda gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte bazı anne adayları, ağrısız ve görece daha zahmetsiz bir doğum yapabilmek için de sezaryen doğumu tercih edebilmektedir. 

  Sezaryen Doğum Neden Yapılır?

  Sezaryen doğumu gerekli kılabilecek pek çok etmen vardır. Bu etmenlerin başında bebeğin iri bir yapıya sahip olması gelir. Aynı şekilde bebeğin doğum kanalındaki pozisyonu, plasentanın ve kordonun durumu gibi etmenler de sezaryen doğumu gerekli kılabilmektedir. Çoğul gebeliklerde ve anne adayının bulaşıcı bir hastalığa sahip olduğu durumlarda da sezaryen doğuma başvurulabilir.

  Sezaryen Doğum Kimlere Yapılır?

  Sezaryen doğum, talep dahilinde herkese yapılabilir. Eğer bu operasyonu gerekli kılan bir durum varsa sezaryen doğum bir tercih meselesinden ziyade, zaruri bir uygulama olarak gerçekleştirilebilir.

  Sezaryen Doğum Ne Zaman Yapılır?

  Sezaryen doğum genellikle gebeliğin 39. haftasında yapılmaktadır. Ancak bazen biraz daha erken veya biraz daha geç gerçekleştirilmesi mümkündür. Sezaryen doğum, daha önceden planlanmışsa genellikle bu plan doğrultusunda hazırlıklar yapılır ve operasyon tarihinde doğum gerçekleştirilir. Bununla birlikte bazen normal doğum yapması planlanan anne adaylarına da herhangi bir acil durum nedeniyle sezaryen operasyonu yapılması gerekebilir.

  Sezaryen Doğum Tehlikeli Mi?

  Sezaryen doğum, cerrahi işlemler ve medikal uygulamalar içeren bir operasyondur. Dolayısıyla da her operasyon gibi bazı riskler ve tehlikeler taşımaktadır. Bununla birlikte sezaryen doğumu gerekli kılan çoğu etmen, neredeyse her zaman sezaryen doğumun kendisinden çok daha riskli ve tehlikeli durumlara yol açmaktadır. Bu yüzden doktorunuz sezaryen doğum öneriyorsa çekinmenize gerek yoktur. Günümüzde modern tıbbi uygulamalar ve gelişen teknoloji yardımı ile sezaryen doğumu son derece güvenli bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür.

  Sezaryen Doğum Ağrılı Mı?

  Sezaryen doğum sırasında anne adayı herhangi bir ağrı hissi duymaz. Çünkü operasyon özel bir anestezi uygulaması ile gerçekleştirilir. Böylece anne adayı doğum sırasında ne ağrı ne de rahatsızlık hissi duymaz. Bilinci kapalı olduğu için korku ve endişe hissi de deneyimlemez.

  Sezaryen Doğum Ne Kadar Sürer?

  Sezaryen doğum, normal doğumla kıyaslandığında oldukça hızlı bir operasyondur. Operasyon genellikle 35 ila 45 dakika içerisinde tamamlanmış olur.

  Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

  Sezaryen doğumun ilk aşamasında anne adayının sağlık durumu kontrol edilir ve anestezi işlemi gerçekleştirilir. Sonra ise karın bölgesi özel bir solüsyon yardımı ile temizlenir. Ardından da karnın alt bölgesine yatay bir cerrahi kesi uygulanır. Bu kesiden sonra önce karın kasları daha sonra ise rahim cerrahi işlemler ile kesilerek plasentaya ulaşılır. Böylece bebeğin doğumu gerçekleştirilir. Açılan cerrahi kesiler, bölgenin estetik bütünlüğüne dikkat edilerek dikiş ile kapatılır. Böylece ameliyat tamamlanmış olur. 

  Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?

  Sezaryen doğum sonrasında normal doğum yapılması mümkündür. Bu uygulama halk arasında genelde SSVD, yani sezaryen sonrası vajinal doğum ismi ile bilinmektedir. Sezaryen operasyonu sonrasında ideal bir şekilde iyileşme sürecini tamamlayan bireyler, doktorlarının da önerisi bu yönde ise doğal doğum yapabilirler.

  İstanbul Sezaryen Doğum Fiyatları 2024

  İstanbul sezaryen doğum fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button