Kızlık Zarı Muayenesi İstanbul

  Kızlık zarı muayenesi İstanbul, tıbbi literatürde hymen olarak isimlendirilen kızlık zarının, zarar görüp görmediğini araştırmak ve bireyi kızlık zarının bütünlüğü hakkında bilgilendirmek için yapılan uygulamadır. Kızlık zarı veya hymen olarak bilinen ince deri dokusu, vajinal açıklığın yarım santimetre kadar içerisinde bulunur. Kızlık zarlarının yapısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kızlık zarlarının üzerine bir tane, bazılarında ise birden fazla sayıda delik yer alır. Bu delikler, adet kanının vajinadan atılmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda kızlık zarlarının, önemli dişi üreme sistemi organlarını zararlı patojenlerden koruduğu da düşünülmektedir. 

  Bununla birlikte kızlık zarının biyolojik olarak ‘’bekareti’’ simgeleme gibi bir görevleri yoktur. Bu tamamen toplumsal ve kültürel bir anlam yükleme durumudur. Kızlık zarları, genellikle cinsel ilişki veya cinsel aktiviteler sırasında olmak üzere; yaralanmalar, trafik kazaları, ağırlık kaldırma, ani basınç değişimleri ve çeşitli cerrahi operasyonlar sırasında yırtılabilirler. Bu durum bazen kanamaya neden olurken bazen ise kanama ya hiç yoktur ya da fark edilemeyecek kadar azdır. Bu yüzden de birey kızlık zarının zarar görüp görmediğini anlayamayabilir. Kızlık zarı muayenesi, bireyin kızlık zarının bütünlüğü hakkında kesin olarak bilgi alabilmesi için yapılır. Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı muayenesi ne kadar sürer?’’, ‘’Kızlık zarı muayenesi ağrılı mı?’’ ve ‘’Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul kızlık zarı muayenesi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

  Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının bütünlüğünü kontrol etmek ve bireyi konu hakkında bilgilendirmek için yapılan, bazen kızlık zarı dikimiyle birlikte de yapılabilen uygulamadır. Kızlık zarı muayenesi yalnızca bireyin rızası dahilinde yapılabilir. Bu uygulamanın zorla yaptırılması veya rızasız gerçekleştirilmesi suçtur ve ciddi cezai yaptırımları vardır. Kızlık zarı muayenesi genel olarak basit bir uygulamadır ve dakikalar içerisinde tamamlanır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?

  Kızlık zarlarının yapısı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı bireylerde, kızlık zarı yırtıldığında ağrı veya kanama gibi belirtiler gözlemlenmeyebilir. Bu da bireylerin kızlık zarlarının bütünlüğü hakkında kesin bir bilgi sahibi olmalarını önler. Kızlık zarı muayenesi sayesinde birey kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını kesin olarak öğrenebilir ve isterse kızlık zarı dikimi işlemi yaptırabilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Kimlere Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi yalnızca reşit olan bireylere uygulanabilir. Bununla birlikte daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için bireyin herhangi bir baskı altında olmadan rıza vermesi gerekir. Aksi takdirde bu uygulama yasal bir zeminde gerçekleştirilemez.

  Kızlık Zarı Muayenesi Ağrılı Mı?

  Kızlık zarı muayenesi sırasında bireyin ağrı hissetmesine yol açabilecek hiçbir işlem yapılmaz. Bu yüzden kızlık zarı muayenesi sırasında herhangi bir anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Uygulama kısa bir süre içerisinde, ağrısız bir şekilde tamamlanmaktadır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Anlaşılır Mı?

  Bireyin kızlık zarı muayenesi yaptırmış olduğu sonradan anlaşılmaz. Çünkü bu muayene sırasında kızlık zarı veya bölge üzerinde herhangi bir işlem yapılmaz. Yalnızca bölgedeki dokular incelenir ve kızlık zarının bütünlüğü değerlendirilir. Kızlık zarı muayenesi sırasında yırtılmamış olan kızlık zarlarına zarar da verilmez. Ancak elbette bu işlemin alanında uzman bir jinekolog tarafından yapılması gerekir. Aksi takdirde prosedür sırasında kızlık zarı zarar görebilir veya bölgede enfeksiyon gelişebilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Kayıtlara Geçer Mi?

  Kızlık zarı muayenesi kayıtlara geçer. Ancak bu durum kızlık zarı muayenesine özel bir uygulama değildir. Tüm tıbbi işlemler, hastanın ve sağlık personelinin özlük haklarının korunabilmesi için kayıt altına alınır. Bu kayıtlar hastanın kendisi hariç kimseyle paylaşılmaz.

  Kızlık Zarı Muayenesi Ne Kadar Sürer?

  Kızlık zarı muayenesi genellikle 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmış olur. Bazen işlem 10 dakikaya kadar da uzayabilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi son derece kolay ve konforlu bir işlemdir. Hastadan uygulama sırasında özel bir masaya uzanması istenir. Sonra hasta prosedür hakkında bilgilendirilir ve işlemlere geçilir. Bu işlem sırasında doktor steril bir eldiven giyer ve vulvada yer alan vajinal dudakları aralayarak kızlık zarının bütünlüğünü değerlendirir. Sonrasında ise hastasını konu hakkında bilgilendirir. İsteyen bireyler uygulama sonrasında kızlık zarı dikimi de yaptırabilirler.

  İstanbul Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları 2024

  İstanbul kızlık zarı muayenesi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button