Miyom Ameliyatı İstanbul

  Miyom ameliyatı İstanbul, rahmin myometrium isimli tabakasında meydana gelen ve çoğunlukla iyi huylu olan kitlelerin, cerrahi olarak bölgeden alınması amacıyla yapılan operasyondur. Miyomlar, rahim uru olarak da adlandırılan ve kas hücrelerinin anormal bir şekilde çoğalması ile meydana gelen kitlelerdir. Bu kitleler, pek çok kadının korktuğunun aksine kötü huylu değillerdir. Nadiren de olsa kötü huylu olabilirler, ancak neredeyse her zaman iyi huylu (kanserli olmayan) bir yapıya sahiptirler. Rahim miyomları genellikle herhangi bir belirtiye neden olmadan var olurlar. Bu yüzden de tespit edilmeleri oldukça zordur. 

  Miyomlar, bulundukları bölgeye, büyüklüklerine veya sayılarına göre bazı kadınlarda ciddi şikayetlere neden olabilirler. Bu şikayetler arasında gebe kalmakta güçlük çekmek, adet sancılarının şiddetlendiğini fark etmek ve anormal adet kanamaları yer alır. Miyom tedavisinde, normalde düzenli doktor takibi genellikle yeterli olur. Ancak hasta yukarıda saymış olduğumuz şikayetleri deneyimliyorsa medikal ve cerrahi tedavi yaklaşımları gerekli olabilir. Bu da miyom ameliyatı olarak bilinen operasyon ile sağlanır. Yazımızın devamında ‘’Miyom ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Miyom ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Kapalı miyom ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Kapalı miyom ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul miyom ameliyatı fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Miyom Ameliyatı Nedir?

  Miyom ameliyatı, rahmin orta tabakası olan myometrium isimli kas tabakasında meydana gelen miyomları, cerrahi işlemler yardımı ile almak için yapılan operasyondur. Bu operasyon genellikle düzenli takibin ve ilaç uygulamalarının yeterli gelmediği durumlarda tercih edilir. Miyom ameliyatının günümüzde aktif olarak tercih edilen üç farklı türü vardır. Bunlardan ilki açık miyom ameliyatıdır ve abdominal miyomektomi olarak da bilinir. İkincisi kapalı miyom ameliyatıdır ve laparoskopik miyom ameliyatı olarak bilinir. Bu operasyon görece çok daha modern ve avantajlı bir işlemdir. Üçüncüsü ise histeroskopik miyom ameliyatıdır. Histeroskopik miyom ameliyatı bahsi geçen diğer iki uygulamanın aksine göbek bölgesinden değil de vajina içerisinden gerçekleştirilir.

  Miyom Ameliyatı Neden Yapılır?

  Miyom ameliyatı, miyom isimli kitlelerin rahimden alınması ve yol açtıkları şikayetlerin tamamen ortadan kaldırılması için yapılır. Miyomlar, boyutları farklılık gösterebilen yapılardır. Bu yapılar, rahmin önemli bölgelerinde meydana gelebilirler. Bazı durumlarda embriyonun rahim duvarına tutunmasına engel olarak kısırlık sorununa bile yol açabilirler. Miyom ameliyatı olarak bilinen operasyon ile bu zararlı kitleleri, tek bir ameliyat ile ortadan kaldırmak mümkündür.

  Miyom Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

  Miyom ameliyatı, şu gibi durumlarla karşı karşıya kalan bireylere yapılabilir:

  • Rahminde bulunan miyomlar, yılda 1,5 ila 2 kattan daha fazla büyüme gösteren bireyler.
  • Miyomlar sonucu adet düzeni ve adet kanamaları ile ilgili sorunlar yaşayan bireyler.
  • Miyomlarının kansere dönüşme riski bulunan bireyler.
  • Miyomlar sonucu gebe kalmakta güçlük çeken, fiilen kısırlık sorunu yaşayan bireyler.

  Bu gibi kişilere miyom ameliyatı yapılabilir.

  Miyom Ameliyatı Riskli Mi?

  Miyom ameliyatı, ideal koşullar altında ve tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığı takdirde son derece güvenli bir operasyondur. Özellikle de kapalı miyom ameliyatı, uygulama sırasında kullanılan modern teknikler ve gelişmiş cihazlar sayesinde oldukça güvenlidir.

  Miyom Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Açık miyom ameliyatı genellikle 1,5 saat içerisinde tamamlanır. Kapalı miyom ameliyatı yani laparoskopik miyom ameliyatı ise genelde 1 saat kadar sürer. Histeroskopik yöntemlerle yapılan miyom ameliyatı da 35 ila 45 dakika kadar sürmektedir. Bu sürelerin operasyonun detaylarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğini unutmamak gerekir.

  Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Açık miyom ameliyatı genelde, genel anestezi yöntemi kullanılarak, steril ameliyathane koşullarında yapılır. Bu operasyon sırasında hastanın karın bölgesi özel solüsyonlar ile temizlenir. Daha sonra ise bölgeye boyutu 10 cm civarında olan cerrahi bir kesi açılır. Bu kesi yolu ile rahmin miyometrium tabakasına ulaşılır ve miyomlar bulundukları bölgeden alınırlar. Ameliyatın son aşamasında bölgeye açılan kesi kapatılır ve ameliyat başarı ile tamamlanmış olur.

  Kapalı Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı miyom ameliyatı da açık miyom ameliyatı gibi genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu operasyonu açık miyom ameliyatından ayıran en önemli özellik, kapalı miyom ameliyatının laparoskopi cihazı ile yapılmasıdır. Bu cihaz, operasyonun son derece küçük kesiler yardımı ile yapılmasına olanak sağlamaktadır. Kapalı miyom ameliyatında da, açık miyom ameliyatında olduğu gibi karın bölgesine kesi uygulanır. Ancak bu kesilerin boyutu 1 santimetreden bile küçüktür. Bu kesilerin birinden bölgeye laparoskopi kamerası gönderilir. Laparoskopi kamerasından gelen anlık görüntüler ile de bölgedeki miyomlar tespit edilir ve bölgeden alınırlar. Histeroskopik miyom ameliyatı da bir kapalı miyom ameliyatı türüdür. Histeroskopik miyom ameliyatı, diğer miyom ameliyatlarının aksine vajina içerisinden gerçekleştirilir. Karın bölgesine kesi atılmadan yapılır.

  Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Miyom ameliyatı yaptıran hastalar genelde 1 gece kadar hastanede kalırlar. Taburcu olduktan yaklaşık 1 hafta sonra da günlük yaşamlarına dönebilirler. Ameliyat sonrasında reçeteli ilaçlarını düzenli olarak kullanmalıdırlar. Ameliyat bölgelerinin bakımını aksatmamalıdırlar. 

  İstanbul Miyom Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul miyom ameliyatı fiyatları, ameliyatın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button