Dört Boyutlu Ultrason İstanbul

  Dört boyutlu ultrason İstanbul, bebeğin gelişimini incelemek ve bebeğin anlık, yüksek kaliteli görüntüsünü elde etmek için yapılan uygulamadır. Gebelik döneminde, bebeğin ve anne adayının sağlığını kontrol etmek için pek çok uygulamaya başvurulmaktadır. Bu uygulamaların başında da ultrason işlemi yer almaktadır. Ultrason işlemi, sayesinde bebeğin anne karnındaki görüntüsü elde edilebilir, böylece bebeğin gelişimi incelenebilir. Günümüzde bu işlemi çok daha yüksek teknolojili cihazlarla, daha fazla detayı gözeterek gerçekleştirmek mümkündür.

  Dört boyutlu ultrason olarak bilinen uygulama sayesinde, bebeğin gelişimi ile ilgili problemler detaylı olarak araştırılabilir. Bebeğin kendisi ve hareketleri, teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde yüksek kaliteli bir şekilde gözlemlenebilir. Dört boyutlu ultrason uygulaması genellikle gebelik takibi kapsamında gerçekleştirilir. Herhangi bir sağlık sorunundan şüphelenilmiyorsa bile ebeveynlerin, bebeklerini erkenden görebilmesi ve bebeklerinin hareketlerini izleyebilmesi için yapılabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Dört boyutlu ultrason nasıl yapılır?’’, ‘’Dört boyutlu ultrason ne kadar sürer?’’, ‘’Dört boyutlu ultrason tehlikeli mi?’’ ve ‘’Dört boyutlu ultrason radyasyonlu mu?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul dört boyutlu ultrason uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Dört Boyutlu Ultrason Nedir?

  Dört boyutlu ultrason, yoğunlaştırılmış ses dalgaları kullanılarak bebeğin üç boyutlu görüntüsünün incelenmesi için yapılır. Bu uygulamadan elde edilen görüntüler tamamen anlıktır. Bu sayede ebeveynler ve doktor, bebeğin anlık hareketlerini izleyebilir, inceleyebilirler. Dört boyutlu ultrason uygulaması sırasında radyasyon kullanılmaz. Bu görüntüleme uygulaması daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi yoğunlaştırılmış ses dalgaları kullanılarak yapılır. Bu ses dalgaları bebeğin gelişimi için zararlı değildirler, yani kromozom bozukluğu ve benzeri zararlı etkileri yoktur. Dört boyutlu ultrason, bu yüzden de gebelik sürecinde güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

  Dört Boyutlu Ultrason Neden Yapılır?

  Dört boyutlu ultrason şu gibi amaçlarla gerçekleştirilebilir:

  • Bebeğin anne karnındaki gelişimini incelemek.
  • Kromozom anormalliklerini araştırmak.
  • Bebeğin uzuvları üzerinde çeşitli ölçümler gerçekleştirmek.
  • Ebeveynlerin bebekleri ile erkenden tanışmasını, bebeklerinin yüz hatlarını ve hareketlerini görmesini sağlamak.

  Dört boyutlu ultrason bu gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

  Dört Boyutlu Ultrason Ne Zaman Yapılır?

  4 boyutlu ultrason genellikle gebeliğin 18. ila 24. haftaları arasında gerçekleştirilen bir görüntüleme uygulamasıdır. Çünkü gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin anne karnında bulunduğu konum nedeniyle dört boyutlu ultrason uygulaması ideal bir şekilde yapılamayabilir. Eğer bir gebelik takibi hizmeti alıyorsanız doktorunuz, bu gibi önemli tarihleri planlayacak ve sizi öncesinde bu tarihler ve uygulamalar hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Dört Boyutlu Ultrason Zararlı Mı?

  Dört boyutlu ultrason zararlı bir uygulama değildir. Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bu uygulama sırasında bebek radyoaktif ışınlara maruz kalmaz. Dolayısıyla da gelişimi ile ilgili sorunlar görülmez. Dört boyutlu ultrason, normal ultrason uygulamasında olduğu gibi yoğun ses dalgaları ile yapılır. 

  Dört Boyutlu Ultrason Ağrılı Mı?

  Dört boyutlu ultrason ağrılı bir uygulama değildir. İşlem sırasında medikal veya cerrahi olarak yapılan ve hastada ağrıya neden olabilecek bir uygulama gerçekleştirilmez. Dolayısıyla da herhangi bir anestezi uygulamasına gerek duyulmaz.

  Dört Boyutlu Ultrason Gerekli Mi?

  Dört boyutlu ultrason gebe olan her kadının yaptırması gereken, zorunlu bir uygulama değildir. Bazı durumlarda çeşitli hastalıkların araştırılması için gerekli olabilir.

  Dört Boyutlu Ultrason Ne Kadar Sürer?

  Dört boyutlu ultrason uygulaması görece hızlı tamamlanır, çoğu zaman 15 dakika içerisinde planlanan tüm işlemler gerçekleştirilmiş olur. Bununla birlikte eğer bebeğin anne karnındaki duruşu, uygulama için elverişli değilse bebeğin duruşunu değiştirmesi beklenebilir. Bu da dört boyutlu ultrason uygulamasının 30 dakikaya kadar uzamasına neden olabilir.

  Dört Boyutlu Ultrason Nasıl Yapılır?

  Dört boyutlu ultrason uygulaması sırasında anne adayı, özel bir sedyeye uzanır. Anne adayının göbek kısmı açılır ve bu göbek bölgesine özel bir jel sürülür. Bu jelin sürüldüğü bölgede, ultrason cihazının probu yavaşça hareket ettirilir. Böylece bebeğin görüntüsü, doktorun karşısındaki ekranda belirmeye başlar. İşlem son derece konforludur ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Sonrasında günlük yaşama dönülebilir.

  Dört Boyutlu Ultrason Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

  Dört boyutlu ultrasonun sonuçlarını beklemeye gerek yoktur. Bu uygulamanın sonuçları, uygulama sırasında anlık olarak değerlendirilir. Doktorunuz uygulama devam ederken veya sonlandığında, sizi süreç hakkında detaylı olarak bilgilendirir.

  İstanbul Dört Boyutlu Ultrason Fiyatları 2024

  İstanbul dört boyutlu ultrason fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button