Kısırlık Tedavisi İstanbul

  Kısırlık tedavisi İstanbul, infertilite nedeniyle çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlere uygulanan, farklı teknikler ile yapılabilen özel bir uygulamadır. Kısırlık, kadınları ve erkekleri etkileyebilen, bazen çiftlerden her ikisinin, bazen ise aralarından yalnızca birinin etkilendiği, görece yaygın bir hastalıktır. Bu hastalık, özellikle de günümüzde önemli derecede yaygınlaşmıştır. Değişen yaşam şartları, hastalıklar, genetik etmenler ve beslenme alışkanlıkları; bireylerin maruz kaldığı çevresel etmenlerle birleştiğinde kısırlık sorununa yol açabilir.

  Bu sorun bazı bireylerde kendiliğinden geçer ve çiftler gebe kalabilir. Ancak çoğu zaman kısırlık tedavisi uygulamalarına ihtiyaç duyulur. Bu uygulamalar sayesinde öncesinde kısırlık sorunu yaşamış olan çiftler, başarılı bir şekilde gebe kalabilirler. Kısırlık tedavisi, tamamen çiftte görülen kısırlık nedenlerine ve çiftin taleplerine özel olarak planlanır. Yazımızın devamında ‘’Kısırlık tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Kısırlık tedavisi sonuçları ne zaman belli olur?’’, ‘’Kısırlık tedavisi ne kadar sürer?’ ve ‘’Kısırlık belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul kısırlık tedavisi ve aşılama tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Kısırlık Nedir?

  Kısırlık, tıp dilinde inferilite olarak bilinir. Kısırlığın tanımı, çiftin bir yıl boyunca korunmasız ilişkiye girmesine rağmen gebe kalamaması olarak aktarılabilir. Kısırlık sorunu yaşayan bireyler, herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmasalar bile gebe kalmakta zorluk çekerler. Neredeyse her 5 çiftten birinde görülen bu rahatsızlık, günümüzde çeşitli uygulamalar ile tedavi edilebilmektedir. Bu uygulamaların başında da aşılama tedavisi gelmektedir. Aşılama tedavisi sayesinde, anne adayının döllenmeye ve sağlıklı bir şekilde gelişmeye müsait olan, olgun yumurta hücreleri üretmesi sağlanabilir. Sonrasında ise baba adayından alınan ve aralarından en sağlıklıları seçilen sperm hücreleri, anne adayının rahmine bırakılabilir. Böylece döllenme olayının gerçekleşme ihtimali artar, dolayısıyla da gebelik meydana gelir.

  Kısırlık Neden Olur?

  Kısırlık hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir. Ancak her iki cinsiyette de farklı nedenlerden ortaya çıkabilmektedir. Mesela erkeklerde kısırlık nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Sperm üretiminin az olması.
  • Menide canlı sperm bulunmaması.
  • Hormon bozukluğu.
  • Testis damarlarında problem.
  • Aşırı stres.
  • Kötü beslenme alışkanlıkları.
  • İlaç kullanımı.
  • Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı.
  • Spermlerin yeterince kaliteli olmaması.

  Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında ise şunlar bulunur:

  • Rahim içi yapışıklıklar.
  • Rahimde yer alan yapısal bozukluklar.
  • Fallop tüplerinin tıkanması.
  • Hormon bozukluğu.
  • Miyomlar, polipler, yumurtalık kistleri ve çikolata kistleri gibi zararlı yapılar.
  • Yumurtlama bozuklukları
  • Aşırı stres.
  • Sahip olunan kronik hastalıklar.
  • Önerilmeyen ilaç kullanımı.
  • Alkol ve sigara kullanımı.
  • Uyuşturucu bağımlılığı.

  Kadınlarda kısırlık nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

  Kısırlığın en önemli belirtisi, bir yıl boyunca korunmasız bir şekilde cinsel ilişkide bulunulmasına rağmen gebeliğin gerçekleşmemesidir. Bu sorun eğer 35 yaşından büyük anne adaylarında 6 aydır devam ediyorsa da kısırlıktan şüphelenilebilir. Bununla birlikte kısırlığa yol açan bazı hastalıklar çiftlerden her ikisinin de farklı şikayetler deneyimlemesine yol açabilir.

  Kısırlık Kendiliğinden Geçer Mi?

  Kısırlık nadiren de olsa kendiliğinden geçebilir. Bununla birlikte çoğu zaman tıbbi tedavi gereklidir. Çünkü kısırlığa yol açan bazı etmenler, bazı doku ve organların kalıcı zararlar görmesine neden olabilirler. Bu sorunların kendi kendine geçmesi veya tedavi olması imkansızdır. 

  Kısırlık Tedavisi Başarı Oranı Nedir?

  Kısırlık tedavisinin başarı oranı, tedavide kullanılan uygulamanın türüne göre değişiklik gösterebilir. Aşılama tedavisinin başarı oranı genellikle %15 civarındadır. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı ise %65’dir. Bununla birlikte tüp bebek tedavisi görece daha maliyetli bir uygulamadır. Aşılama tedavisi ise düşük maliyetli olduğu için gerektiğinde kolayca tekrarlanabilir. Kısırlık tedavilerinin başarı oranı, anne adayının 35 yaşından büyük olması ile birlikte düşüşe geçer. Bu yüzden genelde bu tedavilerin erken yaşlarda yaptırılması önerilir.

  Kısırlık Tedavisi Bitkisel Olarak Yapılabilir Mi?

  Bitkisel temelli bir kısırlık tedavisi uygulaması yoktur. Bitkisel kürler, ilaçlar veya alternatif tedaviler kısırlığı tedavi edemez, ortadan kaldıramaz veya çiftin gebe kalma şansını arttıramaz. Dolayısıyla kısırlık sorunu yaşayan çiftlere, tedavi için tıp doktorlarına başvurmaları tavsiye edilir.

  Kısırlık Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Kısırlık tedavisi genellikle 15 gün kadar sürer. Bu tedavi bazı durumlarda 17 güne kadar da uzayabilir.

  Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kısırlık tedavisi kapsamında aşılama tedavisi ve tüp bebek tedavisi yapılabilir. Biz yazımızın devamında aşılama tedavisinden bahsedeceğiz. Aşılama tedavisinin ilk aşamasında anne adayına çeşitli ilaçlar uygulanır. Bunlar anne adayının yumurtlama süreçlerini desteklerler. Yumurtalar olgunlaştıktan sonra çatlama iğnesi yapılır. Ardından da babadan mastürbasyon yolu ile meni alınır. Meni içerisinden, en kaliteli sperm hücreleri seçilir. Bu kaliteli sperm hücreleri anne adayının rahmine bırakılır. Böylece tedavi tamamlanmış olur.

  Kısırlık Tedavisi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

  Kısırlık tedavisinin sonuçları, tedaviden 2 hafta sonra yapılan testler ile öğrenilebilmektedir. Bu amaç doğrultusunda eczanelerden alınan idrar testleri veya hastanede kan testi yapılabilir.

  İstanbul Kısırlık Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul kısırlık tedavisi fiyatları ve aşılama tedavisi fiyatları, uygulamanın detaylarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button