Dış Gebelik Tedavisi İstanbul

  Dış gebelik tedavisi İstanbul, ektopik gebelik olarak da bilinen dış gebeliği teşhis etmek, tedavi etmek ve dış gebeliğe bağlı ortaya çıkabilecek sağlık risklerini önlemek amacıyla yapılan tedavidir. Kadınlarda erkeklere kıyasla daha fazla salgılanan bazı hormonlar, yumurtalıklarda yer alan yumurta hücrelerinin olgunlaşmasını ve döllenmeye hazır hale gelmelerini sağlarlar. Olgunlaşmış olan yumurta hücreleri, korunmasız bir cinsel ilişki sonrasında sperm hücreleri tarafından döllenebilir. Bu döllenme olayı fallop tüpleri adı verilen bölgede meydana gelir. Burada bir süre gelişim gösteren döllenmiş yumurta, sonrasında rahatça büyüyüp gelişim göstereceği bir ortam için rahime yönelir.

  Çünkü rahim, bir bebeğin gelişimini destekleyebilecek özelliklere sahiptir. Ancak bazı bireylerde fallop tüplerinde yer alan döllenmiş yumurta rahme inemez ve rahim dışı bir bölgede gelişim göstermeye başlar. Bu durum dış gebelik olarak bilinir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Yazımızın devamında ‘’Dış gebelik tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’ Dış gebelik tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’ Dış gebelik tedavisi bitkisel olarak yapılabilir mi?’’ ve ‘’ Dış gebelik tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul dış gebelik tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Dış Gebelik Nedir?

  Dış gebelik, embriyonun rahim dışı bir bölgede gelişmesi ile karakterize olan ve tıp dilinde ektopik gebelik olarak isimlendirilen gebelik türüdür. Dış gebelik anne adayının sağlığı için son derece tehlikelidir. Dış gebeliğin doğum ile sonuçlanması imkansızdır. Çünkü bir embriyo yalnızca rahmin sunduğu ideal koşullar altında, doğuma elverecek şekilde gelişim gösterebilir. Dış gebelik ile meydana gelen gebelikler, embriyonun yalnızca bölgedeki önemli organlara zarar verebilecek ölçüde gelişmesine olanak sağlar. Yani dış gebelik tedavi edilmese bile doğum gerçekleşmez. Bu yüzden dış gebelik, tespit edildikten hemen sonra sonlandırılmalıdır. Aksi takdirde direkt olarak anne adayının hayatı tehlikeye girebilir.

  Dış Gebelik Neden Olur?

  Dış gebelik nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Rahmin ve fallop tüplerinin yapısı ile ilgili sorunlar.
  • Anne adayının 35 yaşından büyük veya 18 yaşından küçük olması.
  • Daha önce birden fazla kürtaj geçirmiş olmak.
  • Dişi üreme sistemi organlarını etkileyen bir ameliyat geçirmiş olmak.
  • Yumurtalıkları veya tüpleri ilgilendiren bir enfeksiyon hastalığı geçirmiş olmak.
  • Endometriozis yani çikolata kistlerine yol açan kadın hastalığı.

  Dış gebelik nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  Dış gebelik belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Beklenmedik vajinal kanamalar.
  • Vajinal lekelenmeler.
  • Ani kilo kaybı.
  • Baş dönmesi ve bayılma.
  • Karnın tek tarafını tutan, şiddetli ağrılar.
  • Rektal basınçta artış meydana gelmesi.
  • Pelvik bölgede keskin ağrı hissi.
  • Sindirim sistemi sorunları.

  Dış gebelik belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Dış Gebelik Tehlikeli Mi?

  Dış gebelik son derece tehlikelidir. Dış gebelik nedeniyle bölgedeki dokular zarar görebilir, iç kanama meydana gelebilir ve anne adayının sağlığı ciddi ölçüde tehlikeye girebilir. Bu yüzden dış gebeliğin sonlandırılması ve anne adayının genel sağlık durumunun değerlendirilmesi gerekir.

  Dış Gebelik Kendiliğinden Geçer Mi?

  Dış gebeliğin kendiliğinden düşmesi mümkündür. Bununla birlikte eğer dış gebelik tespit edilmişse gebeliğin kendiliğinden sonlanması beklenmemelidir. Çünkü dış gebelik bölgedeki önemli dokuların zarar görmesine ve kalıcı kısırlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Aynı şekilde iç kanama nedeniyle bireyin hayatının tehlikeye girmesine yol açabilir. Bu yüzden dış gebeliğin kendi kendine geçmesi beklenmemelidir ve en yakın zamanda bir kadın doğum doktoruna başvurulmalıdır.

  Dış Gebelik Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen veya sonlandırılmayan dış gebeliklerde, bebeğin doğuma el verecek ölçüde gelişim göstermesi mümkün değildir. Yani dış gebelikler doğum ile sonuçlanmaz. Yalnızca bölgedeki fallop tüpleri ve yumurtalıklar gibi önemli doku ve organların zarar görmesine neden olur.

  Dış Gebelik Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Dış gebelik tedavisi, başvurulan uygulamaların detaylarına göre farklı sürelerce devam edebilir. Genellikle tedavi, ilaç yardımı ile gebeliğin sonlandırılması şeklinde yapılır. Ancak bazen cerrahi müdahaleler de gerek olabilir.

  Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Dış gebelik tedavisi medikal veya cerrahi uygulamalar ile yapılabilir. Medikal uygulamalar özel ilaçlar ile yapılır ve gebeliğin sonlandırılmasını amaçlarlar. Laparoskopi veya açık cerrahi ile yapılan ameliyatlar da aynı amaçla gerçekleşir, ancak bölgedeki dokuların onarılması amacıyla da yapılabilirler.

  İstanbul Dış Gebelik Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul dış gebelik tedavisi fiyatları uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button