Polikistik Over Sendromu İstanbul

  Polikistik over sendromu İstanbul, kadınların doğurganlığı için son derece önemli olan yumurtalıklarda, birden fazla kist oluşmasına yol açan, görece yaygın bir hastalıktır. Yumurtalıklarda, oosit olarak isimlendirilen olgunlaşmamış yumurta hücreleri bulunur. Bu hücreler adet döngüsü kapsamında, östrojen ve progesteron gibi hormonlar sayesinde olgunlaşırlar. Sonrasında ise içerisinde bulundukları kesecik çatlar ve yumurta hücreleri döllenmeye hazır hale gelirler. Bununla birlikte bazı kadınlarda, yumurta hücrelerinin içerisinde bulunduğu kesecik çatlayamayabilir. Buna bağlı olarak da kesecik, içerisindeki yumurta hücresi ile birlikte kistleşebilir.

  Yumurtalık kisti olarak bilinen bu yapılar, birden fazla sayıda görülürlerse polikistik over sendromu isimli kadın hasatlığından şüphelenilir. Bu hastalık yol açtığı şikayetler ve sağlık riskleri nedeniyle bireyin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürebilir. Yazımızın devamında ‘’Polikistik over sendromu tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Polikistik over sendromu tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Polikistik over sendromu tedavisi bitkisel olarak yapılabilir mi?’’ ve ‘’Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul polikistik over sendromu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Polikistik Over Sendromu Nedir?

  Polikistik over sendromu, yumurtalıklarda ortaya çıkan birden fazla sayıdaki kistin tedavi edilmesi, yeni kist oluşumunun önlenmesi ve PCOS’a bağlı deneyimlenen şikayetlerin ortadan kaldırılması için yapılan tedavidir. Polikistik over sendromu üreme çağında olan kadınlarda görece sık rastlanılan bir kadın hastalığıdır. Bu hastalık nedeniyle yumurtalıkların üst kısmında veya içerisinde, onlarca sayıda küçük kist meydana gelebilir. Bahsi geçen kistler nedeniyle bireyin doğurganlığında düşüklük meydana gelebilir. Birey aşırı kıllanma, ses kalınlaşması ve adet düzensizliği gibi çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden polikistik over sendromu ihmal edilmemelidir.

  Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

  Polikistik over sendromunun ortaya çıkmasında rol oynayan üç temel neden vardır. Bu nedenlerden ilki hormon dengesizliğidir. Hormon dengesizliği bireyin yumurtlama döngüsü ile ilgili sorunlara neden olabilir, dolayısıyla da polikistik over sendromu ortaya çıkabilir. İkincisi ise bireyin sahip olduğu genetik özelliklerdir. Genetik özelliklerin yumurtalıklar ve yumurtlama işlevi üstünde önemli bir etkisi vardır. Üçüncüsü ise çevresel etmenlerdir. Bunlar arasında aşırı stres, ilaç kullanımı ve benzer etmenler yer almaktadır.

  Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  Polikistik over sendromu belirtileri arasında şunlar bulunur:

  • Adet gecikmesi ve adet düzensizliği.
  • Aşırı kıllanma.
  • Ses kalınlaşması.
  • Sivilcelerde artış, özellikle de sırt bölgesinde sivilce oluşumu.
  • Saç dökülmesi.
  • Gebe kalmakta güçlük çekmek, kısırlık.
  • Kilo alımı.

  Polikistik over sendromu belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bahsi geçen belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişebilir.

  Polikistik Over Sendromu Kendiliğinden Geçer Mi?

  Polikistik over sendromu kendiliğinden geçmesi mümkün olan bir hastalıktır. Bununla birlikte bu hastalığın kendi kendine geçmesi beklenmemelidir. Çünkü bu süreçte hastanın yaşam kalitesi ciddi ölçüde düşebilir ve PCOS, tedavi edilmediği takdirde yıllarca hastayı olumsuz etkileyebilir.

  Polikistik Over Sendromu Kısırlık Yapar Mı?

  Polikistik over sendromu kısırlığa neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle bireyin hormon dengesinin bozuk olması nedeniyle ortaya çıkar. Buna bağlı olarak yumurtlama döngüsü zarar görebilir. Yumurtalıklarda meydana gelen kistler gebelik ihtimalini önemli ölçüde düşürebilir. Bu da aktif olarak gebe kalmanın zorlaşması, kısırlık sorunun ortaya çıkması anlamına gelir.

  Polikistik Over Sendromu Bitkisel Olarak Tedavi Edilebilir Mi?

  Polikistik over sendromunun bitkisel kürlerle, ‘’ilaçlarla’’ veya benzer ‘’alternatif tedavi’’ uygulamaları ile ortadan kaldırılması mümkün değildir. Bu gibi uygulamalar, bozulmuş olan hormon dengesinin düzenlenmesinde etkisizdir. Dolayısıyla da bitkisel içerikli uygulamalar polikistik over sendromunu tedavi edemez. Bu hastalık yalnızca kadın doğum uzmanları tarafından yapılan tedaviler ile ortadan kaldırılabilir.

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Polikistik over sendromu tedavisi, tedavi sırasında kullanılan uygulamaların detaylarına ve hastalığın şiddetine göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Medikal yollardan yapılan tedavi uygulamaları genellikle aylar süren ilaç kullanımı gerektirir. 

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Polikistik over sendromu tedavisi kapsamında en sık gerçekleştirilen tedavi, ilaç tedavisidir. Bu tedavi kapsamında bireyin hormon düzeyleri incelenir. Daha sonra ise bireye çeşitli ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması sayesinde bireyin hormon dengesi yeniden kurulabilir. Böylece yeni kist oluşumu önlenmiş olur ve bireyin şikayetleri ortadan kaldırılır.

  İstanbul Polikistik Over Sendromu Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul polikistik over sendromu tedavisi fiyatları, uygulamanın detaylarına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button